WARSZTAT "ZNAJDŹ SWOJE IKIGAI"

Co to jest IKIGAI? Japonia to tylko pretekst

110 lat życia to jest wynik! Osiągają go bez problemu mieszkańcy japońskiej wyspy Okinawa, gdzie notuje się najwyższą średnią wieku na świecie. Zafascynowani zjawiskiem uczeni zgłębili tajemnice tego miejsca. Wbrew pierwotnym przypuszczeniom, że to przede wszystkim klimat i czyste jedzenie decydują o długowieczności Okinawczyków, okazało się, że najistotniejszą rolę odgrywa jednak ich filozofia życia. A konkretnie bardzo specyficzna filozofia pracy, która pozwala funkcjonować im z bardzo optymalnym dla ustroju poziomem napięcia. Ten niewielki, stały stres zapewnia im osiąganie stanu flow i spełnienie. Mieszkańcy wyspy żyją zgodnie ze swoim tzw. IKIGAI (ang. reason for being).

 

IKIGAI jest tą jedną, najważniejszą rzeczą, za którą podążamy i dla której żyjemy. Opowiada o tym, co nam pisane zrobić i pozostawić po sobie. To taka część w nas, w której spotykają się cztery obszary: nasz fach, nasze powołanie, życiowa misja oraz bezgraniczna pasja. Odnalezienie własnego IKIGAI to zadanie nie łatwe, a polega na wyłonieniu części wspólnej dla tych obszarów. Na początek wymaga odpowiedzi na cztery pytania:

 • Co kocham robić?
 • W czym jestem świetny?
 • Czego potrzebują inni ode mnie?
 • Za co mi zapłacą?

 

Podążanie w życiu zawodowym za IKIGAI:

 • minimalizuje napięcie, lęk,
 • przekierowuje uwagę z chaosu i hałasu na poczucie sensowności tego, co robimy,
 • sprawia, że nasze działania zyskują jasność i wysoką jakość,
 • organizuje nas tak, że zarabiamy i cieszymy się dobrobytem,
 • gwarantuje poczucie bycia potrzebnym, dzięki kształtowaniu oferty użytecznej innym,
 • umożliwia równowagę między życiem i pracą,
 • sprzyja osiąganiu stanu flow, w którym stapiamy się z czynnością, którą wykonujemy i zapominamy się w niej, czepiąc z niej szczęście i stając się nieuchwytnym dla upływającego czasu.

 

A to wszystko staje się w perspektywie przepustką do zdrowia, harmonii i dobrostanu:

 • wzmacnia się układ immunologiczny,
 • odciążamy układ krążenia,
 • współczulny układ nerwowy przestaje być napięty,
 • przestajemy eksploatować ciało i używać je, zaczynamy z nim współpracować i służyć mu,
 • funkcjonujemy w bez porównania lepszej kondycji, żyjemy dłużej.

 

Okinawczycy nie odpoczywają. Oni robią to, co kochają, nie odczuwając zmęczenia. Niewielki poziom stresu na stałe wprawia nasz organizm w stan optymalnego pobudzenia, kiedy nasze układy i organy pracują spójnie niczym dobrze naoliwiona maszyna. Osiągając taki stan, ucząc się go i utrzymując, możemy wydłużyć nasze życie. W genach naszego gatunku zapisane jest 130 lat. Nie jest prawdą, że zaczynając np. po 40-stce nie możemy dożyć setki. W pewnym zakresie możemy wpływać na naszą witalność i im szybciej się tego nauczymy, tym więcej przed nami. Potrzebna do tego twarda wiedza, praca z własnymi przekonaniami i ograniczeniami, systematyczne działanie i konsekwencja.

 

Metoda

Japonia to inspiracja. Pracuję narzędziami opartymi o dowody naukowe, korzystając z dorobku psychologii pozytywnej, która jest mi wyjątkowo bliska i w obrębie której prowadzę badania. Na warsztacie uruchamiam także narzędzia coachingowe, elementy poznawczo-behawioralne, analityczne i humanistyczne.

PRZECZYTAJ O MNIE

 

Gdzie i jak pracujemy na warsztacie?

Warsztat „Znajdź swoje IKIGAI” to trzy doby, spędzone z dala od miejsca twojego codziennego funkcjonowania (podróżujemy). Zaszywamy się – najczęściej w przytulnym domostwie z regionalną pyszną kuchnią i atmosferą otoczonym naturą, by w spokoju skupić się nad naszą pracą. Zawsze poza strefą komfortu (w Polsce, we Włoszech, w Chorwacji, Słowenii, Austrii, Hiszpanii) w miejscu, którego historia niesie ze sobą inspirujące przesłanie. Szczególnie sugestywne dla naszych poszukiwań. Pomagamy sobie bardzo konkretnie określić część wspólną misji, pasji, powołania i źródła godziwego zarobku zarazem. Pracujemy nad naszym światem wewnętrznym, ale też rozglądamy się w tym, co na zewnątrz, by umiejętnie dostroić jedno do drugiego. Wspólnie rozmawiamy o rynku pracy i nowych profesjach, na jakie pojawia się zapotrzebowanie. Otwieramy oczy na rzeczywistość społeczno-ekonomiczną i przyglądamy się procedurom, które mogą być nam pomocne. Wyłaniamy cel. Jeśli znajdujemy swoje IKIGAI, motywacja do podążania za nim pojawia się samoistnie.